הזכות להיוועץ בעו"ד – הכלל הראשון, ואולי החשוב ביותר בחקירה משטרתית הינו הזכות להיוועץ בעו"ד, יש לעמוד על זכותכם למפגש עם עו"ד פלילי בטרם תתחיל החקירה. לעיתים, המשטרה לא שמה דגש על זכות זו, ומאפשרת להיפגש עם עו"ד רק לאחר החקירה הראשונית, והלכה למעשה לאחר שמסרתם גרסה ראשונית במשטרה. התנהלות זו נוגדת את החוק, ויש לנסות לעמוד על זכות זו.

זכור, היוועצות בעו"ד מוקדם ככל האפשר תאפשר לך להכיר בזכויותיך, להכין כבר בשלב זה "קו הגנה" שעשוי להוביל לזיכוי ולמצער למנוע הגשת כתב אישום כנגדך.

סיווג הנחקר –  ישנם סיווגים שונים של נחקרים. הראשון, "נחקר תחת אזהרה", חשוד בעבירה ספציפית אותה מטיחים בפניו בתחילת חקירתו. השני, "העד הנחקר", נחקר שהוזמן לגביית עדות במשטרה בעניין מסוים (עד ראיה, עד שמיעה וכ"ו). לפיכך, ראשית יש לברר את סיווגך בחקירה. שכן, הנחקר תחת אזהרה נהנה מזכויות כגון הזכות לאי הפללה עצמית, זכות השתיקה, הזכות להיוועץ בעו"ד ועוד. וזאת בשונה מ"העד הנחקר".

זכות השתיקה -  נזכור, דיבורים=כסף אולם שתיקה=זהב. לא בכול תיק ותיק כדאי ורצוי לבחור בזכות השתיקה אולם רצוי שתכירו בזכות זו. ולעולם אינך צריך להוכיח שאינך גמל על המאשימה הנטל להוכיח שיש לך דבשת או אז בית המשפט ייקבע שכנראה אתה גמל.

זכור, תשאול הינו חקירה לכל דבר ועניין. תשאול בניידת המשטרה בדרך לתחנה, בכניסה לאולם הדיונים, בשירותיים או בכל מקום אחר, ירשם לאחר מכן כזיכרון דברים ע"י השוטר.

אין חברים בחקירה – אף על פי שהחוקר מנסה להציג עצמו כחבר, מטרתו להוציא מהנחקר גרסה. אל תשוחח ו/או תתייעץ ביחידות עם החוקר, הוא לא עו"ד ובטח שלא לטובתך.

אל תאמין להבטחה כזו או אחרת מחוקר "אם תדבר תשוחרר". מכל מקום, כל הבטחה של חוקר יש לבקש לתעד אותה בכתובים.

תרגילי חקירה – אל תזלזל בגורמי אכיפת החוק יש בידם כלים, משאבים ואמצעים רבים מה שלך אין זכור זאת ודע את זכויותיך. כך לדוגמא שים לב החוקרים שואלים שלאות שונות ומטיחים בנחקרים דברים שונים, לפעמים מקוממים, וכאשר הנחקר "נופל ברשת" ופולט משפט בעניין מסוים. החוקר מיד רושם "זיכרון דברים" בדרך של דו"ח תשאול אודות אותם דברים שנאמרו, לכאורה בשיחת מסדרון ספונטאנית. נחקרים רבים נופלים בעניין זה, כאשר החוקר מגיע לעדות בפני בית המשפט ומעיד על דברים שהנחקר אמר לו והוא רשם אותם על גבי אותם דו"חות פעולה ותשאול.

הקלטות – רוב החקירות מתועדות באמצעות ווידאו, אודיו, ולעיתיים אף שניהם יחד. זכרו, מקליטים אתכם ומאזינים לכם  ! לעיתים האמצעים הטכנולוגים אף משמשים לתרגילי חקירה כאשר משאירים שני חשודים לבד בחדר, והשניים  משוחחים בניהם, כאשר הדברים מוקלטים ומתועדים.

מדובבים – שום דבר אינו מיקרי, "החברים בתא" הם לא פעם מדובבים מטעם המשטרה, גם אם היו בתא לפני כניסתך. אל תדבר ואל תאמין לאף אחד בתא. היזהר מטלפון המוכנס לתא על ידי אחד העצורים, לעיתים מדובר בטלפונים תחת האזנה של המשטרה.

התייעץ רק עם עו"ד פלילי – מדובר בכלל ברזל ! הקפד להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדין הפלילי. התייעצות זו יכולה לחסוך ממך הרבה כסף ולפעמים מעצרים בבית האסורים.

משרד עו"ד גיגי מזמין אתכם לפנות ולהתייעץ בכל שאלה ועניין. 
אנו מבטיחים לכם כי נעמוד לרשותכם ככל שנידרש, נדאג כי תקבלו את הייצוג המשפטי הטוב ביותר - ונפעל למיצוי מלוא זכויותיכם המשפטיות.


ליצירת קשר לחץ כאן


*האמור במדור זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו ככזה

עצות זהב לחשוד

לייעוץ ניתן ליצור קשר:
 
טל' במשרד:  03-540-0540  |  פקס: 03-5400550  |  עו"ד ירון גיגי (נייד): 052-224-9087  
כתובת: רח' הרכבת 58 תל-אביב (בניין אלקטרה סיטי)                                    
טל' במשרד:  03-540-0540  |  פקס: 03-5400550  

​עו"ד ירון גיגי (נייד): 
052-224-9087  

כתובת: רח' הרכבת 58 תל-אביב (בניין אלקטרה סיטי)